Papasakosime realią istoriją.
„Visi vaikai mėgsta mamos keptus miltinius blynus su uogiene. Jų galėtų suvalgyti kad ir dešimt. Grįžtame su broliu namo iš mokyklos. Pietums – miltiniai blynai. Tik jų labai nedaug. Alkani abu, kaip šunys, po arklį suvalgytume, todėl reiškiame mamai didelį nepasitenkinimą – kiek gi tu čia mums blynų iškepei? Čia vienam neužteks. Mama šypsosi ir ragina valgyti. Pats suvalgiau tris blynelius, brolis – keturis. Liko dar pusė lėkštės mamai ir tėvui. Daugiau nebetilpo… Klausiame – ko čia į tuos blynus pridėjai, kad jų daugiau neina suvalgyti? Mama atskleidė visą paslaptį – naktį karvė atsivedė veršiuką, todėl į blynus ji mums dėjo krekenos.“
Po daugelio metų po šios linksmos istorijos, krekena vėl grįžta į šiuolaikinio žmogaus gyvenimą. Tiesa, dabar ji vadinama gražiai lietuviškai – karvių priešpienis.
Kas yra karvių priešpienis?
Karvių priešpienis yra labai tirštos konsistencijos pienas, kurį karvė duoda iš karto, kai atsiveda veršiuką. Pirmą kartą veršiukas žindomas būtent iš karvės tešmens išmelžtu priešpieniu, o tada tik pienu.
Priešpienis yra imunoglobulino šaltinis. Tai reiškia, kad karvė perduoda imuninės sistemos apsaugą. Priešpienyje esančios medžiagos iš karto stiprina veršiuko imuninę sistemą ir apsaugo jį nuo įvairių ligų. Krekena susidaro po veršiuko gimimo vos 2-3 dienas, todėl pirmieji žindymai yra labai svarbūs. Jei veršiukui nėra leidžiama žįsti tešmenį tiesiogiai, jis girdomas iš buteliuko, būtina kruopščiai išmelžti visą priešpienį, jo nepalikti. Palikus priešpienį, gali kilti tešmens uždegimas, nes jis yra daug tirštesnis už pieną. Kartais atrodo, kad iš tešmens yra melžiama beveik varškė.
Melžiant reikia atkreipti dėmesį, kad nebūtų kraujo krešulių. Jie susidaro kilus tešmens uždegimui, todėl tokiu priešpieniu girdyti veršelių jau nebegalima.
Kam naudojamas karvių priešpienis?
Karvių priešpienis daugiausiai naudojamas naujagimių veršelių maitinimui. Jei ūkis nedidelis ir vienu metu yra atvestas vienas ar du veršeliai, krekenos šiek tiek lieka ir kitiems dalykams. Dažniausiai krekena naudojama farmacijoje ir maisto produktų gamyboje. Farmacijoje šios medžiagos padeda gaminti imuninę sistemą stiprinančius vaistus. Taip pat iš krekenos gaminami maisto papildai sportininkams. Maisto pramonėje krekenos naudojamos energetiniuose gėrimuose ir maisto produktuose, kūdikiams skirtuose mišiniuose. Taip pat krekena naudojama ir kosmetikos pramonėje.
Lietuvoje krekenos naudojimas yra minimalus, nors mokslininkai pripažįsta milžinišką šio produkto naudą ne tik naujagimio veršelio, bet ir žmogaus organizmui. Priešpienis yra laikomas senovine atgyvena, tačiau arbatos grybo (kambučios) istorija parodė, kad tokie „liaudiški“ maisto produktai gali atgimti ir rasti vietą šiuolaikiniame pasaulyje ir nuo kaimo jau atitrūkusio žmogaus gyvenime.
Šiuo metu karvių priešpienis naudojamas daugiausiai žemės ūkyje, tačiau nesunkiai gali būti perkeltas į mūsų namus. Tai be galo vertingas ir naudingas produktas, kuriuo gali džiaugtis ne tik veršeliai, bet ir vaikai ar suaugę žmonės.