Lietuvoje veikia labai daug įvairių organizacijų, bendrijų, muziejų, kur garsinamas Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vardas. Tai ir garsusis Čiurlionio fondas, ir menininko muziejai Kaune bei Druskininkuose, ir įvairūs mažesni susibūrimai. Kasmet teikiamos įvairios Čiurlionio vardo premijos žmonėms, kurie kažką kuria, o ne būtinai tęsia Čiurlionio vardo garsinimo politiką. Premijos skiriamos iš įvairių fondų, nors būtent Čiurlionio fondas turi numatęs nemažai veiklų šiai sričiai. Kadangi šis menininkas buvo vienas iškiliausių praėjusio amžiaus lietuvių dailininkų ir kompozitorių, tai aš mielu noru pagaliau nuėjau į Nacionalinį muziejų Kaune.
Pribloškė mitų sugriovimas
Kadaise seniau bvo tekę lankytis Čiurlionio muziejuje Druskininkuose. Tokios vietos turbūt vadinamos memorialiniais muziejais, nes toje nedidelėje geltonoje trobelėje, kurioje viskas yra, Čiurlionis su šeima anksčiau gyveno ir kažkiek kūrė. Taigi, ateini į Rumšiškių tipo trobelę, padvelkia pelėsiais, pamatei kažkokius senus baldus, vieną kitą keverzonę, atskiroje salėje – kelis darbelius, kelis eskizus. Esu įpratusi, kad lietuviški muziejai būna nykiausi iš visų pasaulio muziejų, dėl to nieko keisto, kad ir į Čiurlionio muziejų vilčių nedėjau. Viena mano draugė susirado naują darbą, dabar nauja darbovietė yra Čiurlionio fondas. Tad jai natūraliai teko pradėti dar daugiau domėtis šiuo menininku. Kažkada besikalbant ji paklausė, ar esu buvusi Kaune muziejuje. Pasakiau, kad ne, nes užteko ir Druskininkų. Kaip ji kvatojo, nustebo ir šaukė. Ji tikino, kad privalau ten apsilankyti, lyginti šiuos du Čiurlionio muziejus yra tas pats, kas lyginti juoda ir balta. Juoda – labai tiksliai pasakyta, pamaniau, kai atvykau į didingą juodo granito muziejų Kaune ir supratau, kad ji buvo teisi, o aš tikrai klydau. Šis muziejus yra toks modernus, kokie yra viso pasaulio geriausi muziejai. O taip pat didelis.
Gausi kolekcija
Kai ėjau ekskursiją per keliuose aukštuose išdėstytą originalių darbų kolekciją, muziejaus darbuotoja papasakojo daug istorijos. Tada sužinojau stulbinančių dalykų. Pavyzdžiui, man labai patiko tai, kad Čiurlionio muziejus yra surinkęs daugiau kaip 90 procentų visų menininko darbų, kas yra nebūdinga garsiems dailininkams. Pagalvokite, kokio nors Salvadoro Dali darbų kolekcijas turi daugiau kaip penki muziejai visoje Europoje, ir dėl to prisistato, kaip pagrindiniai jų muziejai, o kiek darbų dar nukeliavę ė privačias kolekcijas. Šiame Čiurlionio nacionaliniame dailės muziejuje stebina ta puiki darbų gausa. Taip pat ekspozicija papildyta ir visokiomis biografijos ištraukomis – nuotraukomis, vaizdais, tekstais.