Bakterijos gali kauptis jūsų burnoje dantų apnašų pavidalu, galinčių sukelti ne tik dantų ėduonį ir gingivitą (chronišką dantenų uždegimą), bet ir dar rimtesnių periodontinių ligų. Todėl būtina rūpintis burnos higiena.
Kas yra dantų apnašos?
Tai lipni bakterijų kupina masė, padengianti dantis, taip pat ir tas jų vietas, kurių dantų šepetėlis nepasiekia. Dauguma mūsų valgomo maisto burnoje išskiria rūgštis. Ir ne tik saldumynai, bet ir tokie maisto produktai kaip duonos gaminiai. Dantų apnašos taip pat išskiria medžiagas, kurios dirgina dantenas, nuo ko jos tampa raudonos ir jautrios, ima kraujuoti. Tai net gali privesti iki dantenų ligos, kai dantenos atšoka nuo dantų ir atsivėrusiose ertmėse ima kauptis bakterijos, susidaro pūliniai. Negydant dantenų, pažeidžiami dantis laikantys kaulai, kol galiausiai dantys prarandami.
Kaip šalinti dantų apnašas?
Geriausias būdas – reguliariai valytis dantis bent du kartus dienoje minkštų šerelių dantų šepetėliu. Šepetelio dydį ir formą pasirinkite tokį, kad leistų lengvai pasiekti visus dantis tiek iš priekio, tiek iš vidinės pusės. Naudokite antimikrobinę dantų pastą su fluoridu, kuri padeda kovoti su kariesu. Norint išvengti dantenų ligų, būtina vietas, kurių nepasiekia dantų šepetėlis, valyti siūlu.
Kaip teisingai valyti dantis?
-
nukreipkite dantų šepetėlį 45 laipsnių kampu.
-
valykite dantis trumpais (per vieno danties plotį) judesiais pirmyn atgal. Priklausomai nuo šepetėlio dydžio, vienu metu taip valomi 2-4 dantys.
-
valykite dantų priekį, vidinę ir sukandimo dalį
-
šepetėliu nuvalykite ir kuo didesnį liežuvio plotą
-
dantų siūlu atsargiai, kad nepažeistumėte dantenų, išvalykite kiekvieną tarpdantį.
Papildomas burnos skalavimas specialiu skysčiu gali dar efektyviau kovoti su burnos bakterijomis.
Na, o jei burnos higiena susirūpinote tik dabar, pirmiausia apsilankykite pas odontologą ir pasidarykite profesionalią burnos higieną – odontologas ultragarsiniu skaleriu nuvalys net ir suakmenėjusias apnašas.
Linkime sveikų dantų ir gražios šypsenos!
Dantų valymas namuose labai svarbus, tačiau norint pasiekti geriausią rezultatą vis tiek du kartus ar bent kartą per metus reikėtų apsilankyti pas odontologą ir atlikt iprofesionalią burnos higieną.